علی حدادی ×

یادداشت

ترسیم چشم انداز واقعی برای کمیسیون امور داخلی مجلس یازدهم

مدیر اردیبهشت 27, 1399 0
ترسیم چشم انداز واقعی برای کمیسیون امور داخلی مجلس یازدهم
منتخب مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس یازدهم طی یادداشتی به ترسیم چشم انداز واقعی کمیسیون امور داخلی مجلس یازدهم پرداخت

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ، علی حدادی، منتخب مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس یازدهم، طی یادداشتی که به خبرگزاری تسنیم ارسال کرده است، نوشت:

با بررسی دقیق ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش روی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی و با عنایت به تجاربی که در طی سالیان فعالیت در حوزه های وزارت کشور و سایر حوزه ها کسب کرده‌ام، به این نتیجه رسیده‌ام که در شرایط فعلی، برداشت خود را با دیگران به اشتراک بگذارم تا فضایی برای ایفای نقش بهتر این کمیسیون در مجلس آینده فراهم شود.

معمولاً در افکار عمومی و برخی محافل این تصور غالب وجود دارد که کمیسیون امور داخلی و شوراها فقط محدود به حیطه وظایف و اختیارات وزارت کشور و انتخابات است.

هر چند با بررسی وظایف این کمیسیون، بیشتر وظایف آن مربوط به وزارت کشور است. اما ذکر این نکته لازم است که وزارت کشور، یکی از مهم ترین وزارتخانه‌های کشور بوده و گستردگی وظایف آن و پوشش مسائل به حدی است که در مقام مقایسه، دو برابر برخی وزارتخانه‌ها است و این موضوع، اهمیت کمیسیون امور داخلی و شوراها را نشان می‌دهد.

در برخی مواقع، وظیفه عمده کمیسیون را با فرایند انتخابات به ویژه با انتخابات شوراها سنجش می‌کنند. هر چند این موضوع اهمیت زیادی دارد اما چارچوب اختیارات کمیسیون فقط محدود به این موضوعات نیست.

بررسی ماهیت و وظیفه ذاتی کمیسیون امور داخلی و شوراها، بیانگر این نکته مهم است که وظایف آن فراتر از انتخابات و یا وظایف وزارت کشور است و بایستی حوزه های مغفول و حوزه های دیگر مشمول، شناسایی و به وظیفه قانونگذاری و نظارتی کمیسیون افزوده شود.

موضوعاتی مثل آینده بخش‌های سیاسی، احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی، امنیت داخلی، حکمرانی و سایر موضوعاتی که به نحوی مرتبط با امور داخلی کشور است را می توانند در این کمیسیون مورد بحث و بررسی و نظارت قرار گیرند. همچنین بایستی یک نگاه آینده نگارانه به حوزه اختیارات این کمیسیون داشت و با توجه به شرایط سخت کشور و مشکلات ناشی از بحران همه گیر کرونا و سایر بحران‌های مشابه، وظیفه این کمیسیون را تخصصی و کارآمد کرد.

بنابراین با توجه به مسائل فوق الذکر، ان‌شاءالله در مجلس یازدهم فرصتی فراهم خواهد شد تا تمام استعداد، توان و تجربه خویش را خالصانه در راستای ایفای وظیفه خطیر نمایندگی و مطالبه هوشمندانه و مؤثر خواسته‌ها و نیازهای اصلی مردم و نظام به کار گیرم و با برقراری ارتباط و تعامل فعال و موثر با همکاران محترم و هم افزایی و بهره مندی از همه ظرفیتهای موجود در مجلس و مشورت‌های تخصصی و با ظرفیت سازی و بستر سازی و بازاندیشی و بازنگری در حدود و ثعور واقعی وظایف این کمیسیون، تدارک بخشی و اولویت بندی مسائل و مشکلات مبتلابه عرصه سیاست داخلی کشور در این شرایط سخت، ضمن افزایش توان و قدرت کمیسیون، آن را تبدیل به یکی از کمیسیون‌های مهم مجلس کرده و قسمتی از مشکلات مردم، نظام و کشور را حل کرد.

البته قویاً معتقدم ماهیت و ذات این کمیسیون هم به گونه ای است که نیازمند اقدام و خرد جمعی و تصمیم گیری و تصمیم سازی جمعی همه اعضای کمیسیون و رصد مسائل با ذهن‌های قوی است.

در صورت تحقق چنین امری، کمیسیون امور داخلی و شوراها، به افزایش کارایی و تاثیرگذاری مجلس و در رأس امور واقع شدن آن در مسائل واقعی، کمک قابل توجهی خواهد کرد. انشاءالله.