نداشتن سند آمایش سرزمین از جمله مهم‌ترین معضلات استان البرز است

عضو شورای ائتلاف اصولگرایان ساوجبلاغ با بیان اینکه نداشتن سند آمایش سرزمین از جمله مهم‌ترین معضلات البرز است، گفت: نماینده‌ای می‌‌تواند کارآمد باشد که برنامه خوب ارائه دهد و در کنار آن نظارت مثبت و پیگیری جدی در راستای تحقق مطالبات مردمی داشته باشد.

به گزارش پایگاه رسمی اطلاع رسانی علی حدادی، به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرج، علی حدادی هشتم مرداد سال ۱۳۴۱ در روستای احمدآباد از توابع شهرستان نظرآباد در استان البرز و در خانواده مذهبی به دنیا آمد. پدر وی از بومیان روستای زیدشت از توابع شهرستان طالقان بود.

وی دوران کودکی را به کارگری در مزارع زادگاهش گذراند و در سن ۱۴ سالگی رسماً کارگر کارخانه فخرایران شد. حدادی همزمان با اوج گرفتن انقلاب اسلامی نخستین حضور اجتماعی و سیاسی خود را با شرکت در تظاهرات و راهپیمایی‌های مردمی تجربه کرد.

حدادی در اسفند سال ۵۹ در جبهه به درجه رفیع جانبازی نائل آمد، حدادی در سال ۶۴ مسئولیت امداد پزشکی سپاه کرج را برعهده گرفت و در سال ۶۷ فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهرستان ساوجبلاغ شد. وی همچنین سابقه فرمانداری شهرستان‌های نظرآباد و ساوجبلاغ را در کارنامه کاری خود دارد. وی کاندیدا مورد حمایت ائتلاف اصولگرایان استان البرز از حوزه انتخابیه نظرآباد، طالقان و ساوجبلاغ است.

تسنیم: علت حضور شما در عرصه رقابتی انتخاباتی چیست؟

حدادی: نکته حائز اهمیت در این بخش لزوم توجه به کارآمدی در نظام است، بارها گفتم خودم را مدیون شهدا می‌دانم، سرباز ولایت، مدافع منافع ملی و استقلال کشور هستم.

گفتمان انقلاب اسلامی بسیار حائز اهمیت است و طبق فرموده مقام معظم رهبری توجه به این ریشه که اصل مهمی است باید مد نظر قرار گیرد و باید همواره مواظب ریشه‌ها باشیم.

زیرساخت انقلاب ما فرهنگی است از طرفی دقت لازم باید نسبت به مهندسی فرهنگی اعمال شود، مطالبات مقام مظعم رهبری یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های من در بحث ورود به عرصه انتخابات است تا بتوانم این مطالبات را از دریچه مجلس با قدرت عمل بیشتری پیگیری و بررسی کنم، در یک جمله باید به این نکته نیز اذعان داشت که حریم دفاع از استقلال و منافع ملی کشور به مباحث فرهنگی و زیر ساخت‌های مد نظر نیاز دارد.

این نکته حائز اهمیتی است که تمام فعالیت‌های عمرانی و دانش محور باید زیر ساخت فرهنگی داشته باشد و پیوست فرهنگی در تمام امور نظیر حرکات اقتصادی، بخش بهداشت و درمان و مباحث مرتبط با مطالبه مردم  لحاظ شود چرا که اگر نگاه فرهنگی درست نباشد، بحث فرهنگ عمومی مد نظر قرار نگیرد و به مبحث مهم اصلاح الگوی مصرف توجهی نشود با مشکلات عدید‌ه‌ای رو‌به‌رو می‌شود. به طور حتم مجلس شورای اسلامی می تواند کار آمدی خوبی در این بخش داشته باشد.

تسنیم: آگاهی کامل نسبت به وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی دارید؟

حدادی: قانون‌گذاری یکی از وظایف مجلس شورای اسلامی محسوب می‌شود با توجه به همین مهم اگر در برخی قوانین ایراداتی وجود دارد مجلس و نمایندگان می‌توانند با ورود به موقع خود مشکلات موجود را به راحتی برطرف کنند و در مسیر اصلاح برخی قوانین بر آیند، طبق فرموده مقام معظم رهبری قانون وحی منزل نیست، اگر قانونی مانع تولید است باید اصلاح شود.

برنامه پنجم توسعه کشور به اتمام رسیده، باید بررسی‌های لازم در راستای اینکه چند درصد از این برنامه اجرایی شده انجام شود، حال آن که برنامه پنجم توسعه کشور برشی از چشم انداز است باید حرکتی موثر و مثبت به منظور ایجاد تمدن اسلامی است صورت گیرد همچنین باید دقت لازم در بحث سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری در ارتباط با هر یک از برنامه‌ها صورت گیرد.

تسنیم: مهم‌ترین مشکل استان البرز از جمله شهرستان‌های طالقان، ساوجبلاغ و نظرآباد چیست؟

حدادی:متاسفانه استان البرز مشکلات فراوانی دارد، نداشتن طرح و سند آمایش سرزمین  از جمله مهم‌ترین این معضلات است چراکه نداشتن این طرح به صورت جامع، کامل و به‌روز در استان سبب می‌شود نتوان برنامه‌ریزی مطلوب و موثری در بخش‌های مختلف داشت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید صدای مردم را به گوش مسئولان برسانند و در راستای تحقق مطالبات مردمی اهتمام ویژه‌ای داشته باشند به همین سبب باید نمایندگانی به مجلس ورود کنند که اشرافیت کاملی به قانون و اوضاع کنونی منطقه خود داشته باشند.

مشکلات ما در حوزه انتخابیه ساوجبلاغ فراوان است و در بخش‌های مختلفی دارای عقب ماندگی هستیم، علی رغم اینکه استان البرز از جمله شهرستان‌های حوزه انتخابیه ساوجبلاغ از ظرفیت و قابلیت‌های فروانی برخوردار هستند، اما متاسفانه توجه لازم به این بخش‌ها صورت نمی‌گیرد.

استان البرز در بخش کشاورزی از توان و ظرفیت بالایی برخوردار است که باید نسبت به بهبود شرایط کنونی این بخش تلاش جدی صورت گیرد، باید ایرادات موجود در قوانین بخش کشاورزی به نفع کشاورزان برطرف شود.

تسنیم: در رابطه با این مشکلات توضیحات بیشتری ارائه می‌کنید؟

حدادی: یکی دیگر از مشکلات موجود حوزه انتخابیه ساوجبلاغ عدم توجه و توسعه دانشگاه‌ها در این منطقه است، علی‌رغم اینکه شهرستان‌های ساوجبلاغ و نظرآباد منطقه خوبی برای ایجاد دانشگاه و رشته‌های موردنیاز است اما متاسفانه تا کنون اقدام شاخصی در این راستا صورت نگرفته است، اگر می‌خواهیم تولید ثروتی برای مردم منطقه داشته باشیم این تولید باید پژوهش محور باشد به گونه‌ای که پژوهش‌های ما به تجاری‌سازی برسد.

نماینده مجلس می‌تواند موتور محرکه دستگاه‌های اجرایی باشد، نماینده ناظر بر قوه مجریه است.

تسنیم: مهم‌ترین مطالبات مردمی در راستای اشتغال است، در این باره برنامه‌ای دارید؟

حدادی: باید دید نگاه مدیران کل در ایجاد اشتغال چیست، مشکل جدی کلیه جوامع از جمله استان البرز بیکاری است، بیکاری سبب به وجود آمدن آسیب‌های اجتماعی فراوانی می‌شود به‌سبب اینکه آمار درستی از فعالیت‌های شهرستان‌ها وجود ندارد، پراکندگی تولید فراوان است. بیش از ۱۴۰۰ کارگاه تولیدی و بزرگ در شهرستان ساوجبلاغ وجود دارد باید تحولاتی در منطقه صورت گیرد که اثرگذاری ملی داشته باشد.

در راستای ایجاد اشتغال اقدامات خوبی توسط بنده صورت گرفته، زمین بایری به مساحت ۱۵۰ هکتار که هیچ‌گونه فعالیتی در آن انجام نمی‌شد با رویکردی که در ذهن داشتیم و با تکیه بر توان سرمایه‌گذاران به شهرک صنعتی تولید دارو تبدیل شده و با توانمندی خاصی کارخانه تولید دارو در مدت زمان کمتر از ۱۸ ماه احداث شد. به‌طور قطع علی‌رغم اینکه احداث کارخانه تولید دارو زمینه ایجاد اشتغال را فراهم می‌کند این امر تاثیرگذاری خوبی در سطح ملی نیز دارد.

تسنیم: در رابطه با تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری برنامه‌ای دارید؟

حدادی: باور عمیق اقتصاد مقاومتی را می‌توان در داخل کشور به راحتی اجرایی کرد، حمایت از سرمایه‌گذاران اقدام حائز اهمیتی است که باید مد‌نظر قرار گیرد، باید با بهره‌گیری از توان و ظرفیت سرمایه‌گذاران این منطقه را در سطح کشور مطرح کنیم و بستر تولید بیش از گذشته فراهم شود، در بحث اقتصاد مقاومتی باید استقبال از سرمایه گذاری صورت گیرد چرا که سرمایه گذاری ایرانی نوعی عبادت است.

در راستای ایجاد اشتغال باید دقت شود، در حال حاضر جلسات مختلفی به منظور پیگیری مطالبات مردمی تشکیل شده است، مهم‌ترین مطالبه مردمی در قشر کارگر و تحصیل‌کرده مسئله مهم اشتغال است، متاسفانه باید به این نکته نیز اذعان داشت که صنایع ما با دانشگاه ارتباط ندارد، دانشجویان مهارت آموزی لازم را ندارند، آموزش و پرورش باید در این بخش برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد تا خروجی خوبی از مدارس حاصل شود، متاسفانه به دبیرستان‌های فنی اهمیت چندانی داده نمی‌شود.

تسنیم: مشکلات منطقه از دید شما چیست؟ اقدامات نمایندگان سابق را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حدادی: یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم اشتغال و تامین کار مناسب است، از طرفی تامین آب مورد نیاز مردم از دیگر مشکلات جدی این منطقه است که مردم سالیان سال با این امر دست و پنجه نرم می‌کنند.

نماینده مجلس به عنوان وکیل مردم باید در سطح کشور، استان و شهرستان اثرگذار باشد، تریبون مجلس باید برای احقاق حقوق مردم مورد استفاده قرار گیرد، ورود به موقع نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تحقق حقوق مردم نیز بسیار حائز اهمیت است که چگونه بتوانند از این ابزار قانونی استفاده کنند.

دسترسی مردم به نمایندگان باید به‌راحتی صورت پذیرد و مردم علاوه بر دغدغه تحمل مشکلات خود با مشکلاتی نظیر دسترسی سخت و پیچیده با نمایندگان رو‌به‌رو نباشند.

تسنیم: ظرفیت‌های البرز در بخش ایجاد اشتغال چیست؟ چگونه می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد؟

حدادی: در راستای ایجاد اشتغال می‌توان به ظرفیت‌های منطقه اشاره کرد، استان البرز از جمله شهرستان‌های ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در بخش کشاورزی از ظرفیت خوبی برخوردار هستند، باید با برنامه‌ریزی‌های دقیق و مناسب تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرد.

ساماندهی شهرک‌های صنعتی یکی از دیگر راه‌های رفع مشکلات بیکاری در منطقه به‌شمار می‌آید، ارائه تسهیلات به صاحبان صنایع از جمله اقداماتی است که سبب می‌شود در این بخش با پیشرفت‌های خوبی رو‌به‌رو شویم. باید دید گردش مالی ما در منطقه چگونه است.

تسنیم: مردم حوزه انتخابیه ساوجبلاغ با مشکل بی‌آبی رو‌به‌رو هستند، در این باره برنامه‌ای در دستور کار دارید؟

حدادی: مشکل تامین آب مردم این منطقه نیز باید مورد بررسی جدی نمایندگان مجلس قرار گیرد، علی‌رغم اینکه سد طالقان در این منطقه واقع شده متاسفانه مردم هیچ‌گونه سودی از این سد نمی‌برند، نماینده مجلس باید مطالبه جدی در این خصوص داشته باشد و از تریبون مجلس استفاده لازم در این باره را ببرد، امید است بستر لازم این مهم مهیا شده و برای این امر شاهد حضور وزاری مختلف در منطقه باشیم. مردم می‌توانند امیدوار باشند، رفع مشکلات آب شرب یکی از اولویت‌های بنده محسوب می‌شود.

تسنیم: در این باره اقدامی از سوی شما صورت گرفته است؟

حدادی: در حال حاضر کارگروه‌های مختلف کشاورزی، درمان، حقوق و غیره توسط بنده در سطح منطقه با حضور فعالان و اساتید برجسته حوزه‌های مختلف تشکیل شده است. اگر دقت کنیم و دلسوزی داشته باشیم مشکلات برطرف می‌شود بحث بیکاری و مفاسد اجتماعی همچنین توجه به ورزش و فضاهای ورزشی نیز حائز اهمیت است.

تسنیم: استان البرز در بخش درمانی نیز با کمبودهای فراوانی مواجه است که این امر در شهرستان‌ها شدت بیشتری پیدا می‌کند، در این باره برنامه‌ای در دستور کار دارید؟

حدادی: بهداشت و درمان مشکل جدی مردم منطقه به‌شمار می‌آید، در مدت زمان ۸ سال فرمانداری بنده در دو شهرستان ساوجبلاغ و نظرآباد سه بیمارستان ۹۶ تخت‌خوابی در نظرآباد، بیمارستان‌های ۱۰۰ و ۴۰ تخت‌خوابی در هشتگرد به بهره‌برداری رسید. 

 بخش چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ  از جمعیت بالایی برخوردار است اما بخش بهداشت و درمان این منطقه با مشکلات عدیده‌ای رو‌به‌رو است و این مجموعه‌های بهداشت و درمانی پاسخگوی جمعیت ۸۰هزار نفری این بخش نیست همچنین ارتقا بخش به شهرستان مطالبه جدی مردم این منطقه است.

تسنیم: در راستای رفع مشکلات بیش از ۱۲۰ هزار دانش‌آموز و ۲۰ هزار فرهنگی در استان البرز چه اقداماتی را مد نظر دارید؟

حدادی: ضعف منزلت شغلی و اجتماعی فرهنگیان از دیگر مشکلات بخش آموزش و پرورش به‌شمار می‌آید، معلمان دغدغه‌های فراوانی دارند، انتخاب شغل دوم توسط معلمان سبب شده دانش‌آموزان صدمات زیادی را متحمل شوند. 

در شهر جدید هشتگرد ۸۰ هکتار زمین را به وزارت علوم اختصاص دادیم تا پیشانی خوبی در ارتباط با توسعه دانشگاهی داشته باشیم، اما مادامی که آمایش سرزمینی وجود نداشته باشد در این راستا نیز موفق ظاهر نمی‌شویم.

تسنیم: برنامه‌های عمرانی شما با توجه به شناخت از وضعیت منطقه چگونه است؟

حدادی: در برنامه‌های عمرانی در دو سطح ملی و استانی اولویت‌بندی داریم. نمایندگان مجلس باید برای پروژه‌های ملی ردیف اعتبار ملی در نظر بگیرند، نماینده را نباید به یک کمیسیون خلاصه کرد، وظیفه نماینده این است در یک کمیسیون باشد اما تبصره حضور در سایر کمیسیون‌ها نیز وجود دارد.

تسنیم: پروژه مترو هشتگرد – کرج پیشرفت خوبی نداشته است در این باره توضیحاتی را ارائه می‌دهید؟

حدادی: پروژه مترو هشتگرد به کرج نیز از دیگر برنامه‌های در دستور کار است، قبل از دوران فرمانداری بنده، پروژه مترو پیشرفت خوبی را شاهد نبود. بعد از ورود بنده در این پروژه و به کارگیری ۴ پیمانکار، این مهم پیشرفت خوبی را از آن خود ساخت.

تسنیم: در صورت امکان گزارشی در رابطه با سایر پروژه‌های عمرانی منطقه اعلام کنید.

حدادی: در ارتباط با شهرستان طالقان مبحث جاده و گازرسانی از اولویت خاصی برخوردار است، براساس آخرین گزاراشات واصله  نخستین شعله گاز این منطقه در دهه فجر سال جاری روشن شد.

راه‌اندازی کمربندی نظرآباد نیز بسیار حائز اهمیت است و به‌نظر بنده باید در ردیف پروژه‌های ملی قرار گیرد، در حال حاضر تردد کامیون‌های بی‌شماری از این منطقه صورت می‌گیرد و بیشترین هزینه شهرداری در آن منطقه صرف می‌شود. بحث بهداشت و درمان و بیمارستان تامین اجتماعی مشکل جدی شهرستان‌ها است چراکه اغلب جمعیت این مناطق کشاورزان و کارگران هستند از این رو نیاز مردم به بیمارستان تامین اجتماعی به‌طور کاملاً محسوسی احساس می‌شود به‌همین خاطر درصدد هستیم پیگیری‌های خوبی در این بخش انجام شود.

تسنیم: علی‌رغم اینکه برخی از نمایندگان مردم از سایر استان‌های کشور حضوری فعال و چشمگیر در مجلس دارند اما این مهم بین نمایندگان البرزی مشاهده نمی‌شود، از دید شما ایراد کار کجاست؟

حدادی: حضور در مجلس شورای اسلامی به شجاعت و حریت مد نظر مقام معظم رهبری نیاز دارد، به‌طور قطع ایجاد جنجال مدنظر ما نیست اما اجرای تمام امور باید با عقلانیت و پشتوانه علمی صورت گیرد، علی‌رغم اینکه به‌دنبال ایجاد آرامش هستیم اما به‌طور قطع در راستای مطالبات مردمی از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنم.

نمایندگان مجلس باید در لوایح اثرگذاری داشته باشند و باید به این نکته نیز اذعان داشت سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلان رهبری و برنامه ششم توسعه باید در مجلس درست انجام و اجرایی شود.

تسنیم: نظر شما در ارتباط با اختلاف شورای شهر و شهرداری نظرآباد چیست؟

حدادی: در این راستا فرماندار نقش مهمی را ایفا می‌کند، در این بخش مردم به حاکمیت نگاه می‌کنند چراکه به نظام و حاکمیت اعتماد دارند، فرماندار باید وفاق را در این منطقه ایجاد کند و در صورت بروز تخلف و مشکل درصدد رفع آن برآید.

تسنیم: در بخش صنعت مشکلات عدیده‌ای در منطقه وجود دارد، در این راستا برنامه خاصی در دستور کار خود دارید؟

حدادی: در سطح ملی باید برخی از قوانین اصلاح شود، موانعی در بخش تولید وجود دارد، کارگاه‌ها و صنایع در بخش صادرات با مشکلاتی رو‌به‌رو هستند که باید ساماندهی شود.

در بخش شهرک‌های صنعتی باید پهنه‌بندی و رهاسازی صورت گیرد، نگاه در حوزه تولید باید فراگیر باشد. ظرفیت‌های ویژه‌ای در این بخش مغفول مانده است.

۵۵ درصد از ظرفیت‌های شهرک‌های صنعتی نظرآباد بلااستفاده است که با برنامه‌ریزی دقیق می‌توان آن‌ها را فعال کرد از این ۵۵ درصد مشکلات ۳۰درصد از واحدهای تولیدی را می‌توان به راحتی برطرف کرد؛ اگر نماینده مجلس ورود کند به طور قطع می‌تواند مثمر ثمر واقع شود.

تسنیم: زمانی که اسم ساوجبلاغ می‌‌آید همه به فکر زمین خواری می‌افتند، برخی از یقه سفیدها آنجا ویلا دارند، برخی اوقات حتی گفته می‌شود این افراد حاضر نیستند پول آب و برق ویلاهای خود را بدهند؛ چه اقداماتی در این خصوص انجام می‌دهید؟

حدادی: بستر برای انجام این دسته از اقدامات را در سطح جامعه فراهم نمی‌کنم، نگاه بنده تنها به مطالبات مردمی است، کلیه خدمات باید برای تمامی اقشار و اشخاص مختلف جامعه بصورت یکسان ارائه شود، زمانی که مردم عادی در این منطقه با مشکلات عمده‌ای در بخش آب برخوردار هستند چطور می‌توان اجازه داد افرادی که تنها چند روز در سال به ویلاهای خود می‌آیند به راحتی و بدونه دغدغه از امکانات ویژه و خاص استفاده کنند. در زمان بنده این دسته از اقدامات صورت نگرفته اما به طور قطع پیگیری‌های لازم صورت می‌گیرد.

تسنیم: طالقان نیز دست خوش تغییراتی شده، نظر شما در این باره چیست؟

حدادی: متاسفانه داشته‌های طالقان مورد توجه قرار نگرفته است، باید دید سرمایه‌گذاری در بخش صنعت این منطقه توجیه اقتصادی دارد، باید بخش کشاورزی شهرستان طالقان مورد توجه قرار گیرد تا توسعه پیدا کند.

هزار و ۲۰۰ کیلومتر وسعت طالقان است، بهترین اراضی منابع طبیعی در آن منطقه واقع شده است، از این منابع می‌توان در راستای ایجاد اشتغال و ماندگاری مردم  در منطقه بهره‌ برد. متاسفانه مردم طالقان هیچ استفاده‌ای از سد نمی‌کنند، در بخش گردشگری، توسعه بخش کشاورزی و طبیعت‌گردی این منطقه می‌توان وارد عمل شد.

گفت‌وگو از ستاره محمدی

یک دیدگاه